Vectro

Klikipedia - klikowa encyklopedia
Skocz do: nawigacji, wyszukiwarki
Vectro
Vectro1 1.png
gatunek strzelanka
data wydania październik 2001
stworzone w The Games Factory
autor RomanX
język polski
strona www Nuke Soft
pobieranie pobierz

Vectro to strzelanka FPP stworzona 3 października 2001 roku przez Nuke Soft. Gra ta została stworzona na bazie innej gry - ION, jednak z poprawionymi błędami, nowym uzbrojeniem, przeciwnikami i innymi elementami. Jest 6 misji.

Gra tworzona była przede wszystkim w Klik and Play, a dopiero później przeniesiona do TGF, przez co zawiera tylko jeden dodatek: Direction Calculator, na który przypada zaledwie jedno zdarzenie.

Opis gry

Fabuła

Koniec roku 2139. Jesteś najemnikiem. Korporacja Lunar zatrudniła cię do wykonania serii trudnych misji. Będziesz musiał rozbić jej konkurenta - E.D.U.C.S. - są to korporacje zaopatrujące armie w roboty i broń. Jeśli Ci się uda, rozpoczynajaca się właśnie wojna zaopatrzy Lunar w pieniądze, a ty polecisz sobie spokojnie do kolonii na Księżycu.

Rozgrywka

Gra polega na wykonaniu celów specyficznych dla danej misji, np. na zniszczeniu ważnych taktycznie obiektów. Z grubsza najprostszym sposobem na to jest wcześniejsza eliminacja wszystkich przeciwników, jednak nie zawsze - są misje, w których frontalny atak jest skazany na niepowodzenie. Nie można także zabijać cywilów - kończy się to od razu przegraną.

Styl rozgrywki można nazwać realistycznym. Rozróżniane są cztery strefy trafień, niestety z powodów technicznych strzały trafiają w nie losowo. Na planszy obecne są m.in. miny, pułapki i beczki z różną zawartością (również z wybuchowym paliwem). Można również pływać - wtedy następuje szybkie ochłodzenie, nie można strzelać, ale też nie można być trafionym. Czas w prawie każdej misji jest ograniczony.

Można wyróżnić trzy wskaźniki warunków w grze:

 • temperatura - gdy jest zbyt niska lub zbyt wysoka, gracz traci na zdrowiu,
 • promieniowanie - im bardziej intensywne, tym gorzej,
 • poziom tlenu - jeśli spadnie do zera, gracz się dusi.

Broń

Każda z broni obecnych w grze posiada dwa tryby strzału, które przełącza się klawiszami A/ B.

 • Bagnet - najprostsza broń, nie wymaga amunicji. Jeśli gracz posiada działko fuzyjne, to bagnet może razić prądem, zadając większe obrażenia. Można nim również rozbrajać miny i pułapki.
 • Karabin 12mm/ snajperka - standardowa broń. Skuteczna w każdych warunkach, i nie przegrzewa się zbyt szybko.
 • Miotacz ognia/ wysokie ciśnienie - broń wysoce skuteczna na przeciwników - oprócz tych, którzy są wyposażeni w kombinezony ochronne. Należy uważać na przegrzania. Po podpaleniu przeciwnika, co nie jest pokazywane, jego zdrowie ciągle spada.
 • Miotacz termonuklearny/ wysoka częstotliwość - mikrodetonacje jądrowe pozwalają na intensywny ostrzał przeciwnika. Przy strzelaniu należy uważać na poziom promieniowania i temperatury.
 • Działko antymateryjne/ dezintegrator - broń o ekstremalnej sile i czasie ładowania, chociaż nie wymaga typowej amunicji. Impuls plazmy przetapia się przez wszystkie przeszkody.
 • Miny/ rakiety - miny kontaktowe mogą być używane zarówno przez gracza, jak i przeciwników. Rakiety pozwalają na wystrzelenie min na daleki zasięg.

Broń i amunicję, a także pancerz i inne przedmioty, można kupić w sklepie, do którego uzyskuje się dostęp pomiędzy misjami.

Przedmioty

 • Apteczki leczą rany,
 • Niektóre komputery otwierają ci drzwi,
 • Za pieniądze możesz kupić broń i amunicję,
 • Pancerz różnego typu uchroni cię przed pociskami,
 • Butla tlenowa pozwoli ci dłużej pozostawać pod wodą.

Przeciwnicy

Przeciwnikami nie są jedynie ludzie uzbrojeni w te same bronie, co gracz (oprócz działka fuzyjnego). Są to także węże, piranie, stacjonarne działka automatyczne (różnego typu), a nawet sama woda (można się utopić). Za przeciwnika można również uznać miny (także własne, bo one też mogą zabić) i pułapki.

Galeria

Reaktywacja

Vectro: Reaktywacja to zmodyfikowana i nieco odświeżona wersja Vectro z 23 marca 2007. Zawiera m.in. częściowo ulepszoną grafikę. Poprawiono także szereg błędów i utrudnień.

Odnośniki zewnętrzne