Strzelanka

Klikipedia - klikowa encyklopedia
Skocz do: nawigacji, wyszukiwarki

Strzelanka - gra, w której warstwa fabularna gry jest zazwyczaj niezbyt rozbudowana, a głównym zajęciem gracza jest unikanie trafień i zabijanie przeciwników, urozmaicone dodatkowymi zadaniami jak poszukiwanie przedmiotów, np. kluczy czy pieniędzy, czy używanie prostych mechanizmów, np. dźwigni. Postać sterowana przez gracza ma do wyboru kilka lub kilkanaście rodzajów broni, w większości przypadków odnoszone obrażenia opisywane są tzw. punktami życia, gdy ich ilość spadnie do zera, postać "ginie".

Przykłady typowych strzelanek

Podgatunki

Strzelanka przewijana

Polega pokonywaniu przeciwników podczas ciągłego przewijania ekranu do przodu, np. podczas przelotu czy szturmu. Ekranu nie można cofać, a zazwyczaj również zatrzymywać, czasem nawet nie da się spowolnić przewijania. W grach takich często występują znajdźki, które rozwijają broń, lub pieniądze, za które można kupić wyposażenie pomiędzy etapami.

Przykłady

Celowniczek

Zazwyczaj najprostsze strzelanki. Gracz nie może się poruszać, czasem wszystko porusza się równolegle, aby sprawić wrażenie ruchu. Gry takie polegają na zestrzeleniu pojawiających się na ekranie przeciwników zanim oni odpowiedzą ogniem lub uciekną. Większość celowniczków jest na czas.

Przykłady

Strzelanka taktyczna

Polega nie tylko na strzelaniu i unikach, ale również szczegółowym planowaniu akcji, precyzyjnym doborze broni lub amunicji do pokonania danego przeciwnika, a czasem również na dowodzeniu drużyną. Często ten typ strzelanek posiada rozbudowaną fabułę. Ilość punktów życia, prędkość poruszania się postaci i np. zapasy amunicji są mocno ograniczone z powodu realizmu.

Przykłady

Zobacz też