Obcy: Ostateczna Eliminacja

Klikipedia - klikowa encyklopedia
Skocz do: nawigacji, wyszukiwarki
Obcy: Ostateczna Eliminacja
ObcyOE1.png
gatunek strzelanka
data wydania listopad 2001
stworzone w The Games Factory
autor RomanX
język polski
strona www Nuke Soft
pobieranie pobierz

Obcy: Ostateczna Eliminacja to strzelanka Top-Down stworzona 9 listopada 2001 roku przez Nuke Soft.

Opis gry

Fabuła

Ludzie myśleli, że rasa Obcych została całkowicie wytępiona. Jednak znowu, po prawie 400 latach od ich zagłady, powstał nowy gatunek- bardzo groźny, nie potrzebujący do rozwoju żywiciela. Został wyhodowany sztucznie w bazie wojskowej Omega na planecie Korga i wydostał się z niej przez pojazd zaopatrzeniowy.

Planeta była całkowicie zainfekowana i wymarła - zbombardowano ją. Jednakże księżyce planety - Ahgnok i Tentar - są zaludnione, a na nie też przenieśli się Obcy. Na księżycach są 3 kolonie, każda ma po 3 sektory. Jako najlepszy komandos na Ziemi, masz za zadanie całkowicie wyeliminować nowy gatunek Obcych.

Rozgrywka

Nazywasz się John i jesteś jednym z najlepszych i najbardziej zaufanych komandosów korporacji USM w tym sektorze. Pilotem statku kosmicznego którym latasz jest Dexter. W misjach multiplayerowych drugi gracz porusza Dexterem.

Gra polega na wybiciu wszystkich Obcych będących na planszy i wyjściu poza nią. Posiada 10 poziomów dla jednego gracza oraz 7 dla dwóch graczy: 3 dla trybu deathmatch (turniej) i 4 dla trybu cooperative (współpraca).

Broń

Gracz ma do dyspozycji 4 bronie, z czego każda ma swoje wady, zalety i unikalne cechy:

  • Karabin - uniwersalna broń, zawsze należy mieć przynajmniej 50 nabojów. Ma duży zasięg i wysoką celność, jednak jego siła ognia nie jest znacząca.
  • Miotacz ognia - bardzo przydatna broń, jeżeli chodzi o małych Obcych: jaja i twarzolepy ("pajączki"). Ogromną ich zgraję można spalić w kilka sekund. Wadą jest przede wszystkim malutki zasięg i przez to mała skuteczność na większych Obcych, jednak przydaje się przy dobijaniu Królowej.
  • Granatnik - potężna broń, zabija lub podpala wszystko w zasięgu wybuchu, w tym gracza - przez co nie należy z niego strzelać w biegu. Wyjątkiem jest Królowa Obcych, która z racji mocnego pancerza wytrzymuje kilka trafień.
  • Łom - używać w ostateczności lub do rozbijania szyb. Oczywiście nie wymaga amunicji. Łomem muru nie przebijesz.

Przeciwnicy

Wrogami są tylko i jedynie Obcy, jednak dzięki wrodzonej inteligencji zawsze potrafią czymś zaskoczyć gracza.

  • Jajo - składane przez Królową. Po jakimś czasie wykluwa się z niego tzw. Twarzolep, czyli inaczej "pajączek". Byle pocisk zabija, bowiem Jajo nie jest opancerzone.
  • Twarzolep - nie jest już tak przystosowany do przyczepiania się do twarzy, jak Obcy poprzednich generacji. Brak mu długiego ogona, przez co nie może skakać, ale jest nadal dość groźny, ponieważ bez żywiciela potrafi się z niego rozwinąć dorosły Obcy. Czasami żywiciel także jest używany, jeśli Obcy go znajdzie. Jest bardzo szybki, ale nie wytrzymuje nawet 1 strzału karabinowego.
  • Dorosły Obcy - jeśli dojdzie do Ciebie zanim go rozstrzelasz, to jest spora szansa, że zginiesz. Nie jest najgroźniejszy, ale -jak mrówki - mogą chodzić małymi grupkami, np. po 5. Wytrzymuje kilka strzałów z karabinu. Jeśli nie ma królowej, po jakimś czasie sam wyrośnie na nią, aby złożyć Jaja.
  • Królowa - co jakiś czas składa jaja. Bardzo wytrzymała, zwykle zawzięcie broniona przez inne osobniki. Nie należy oszczędzać amunicji, bowiem zabijając Królową można bardzo znacząco osłabić siły Obcych.

Pamiętaj, że Obcy zamiast krwi mają substancję, która na powietrzu zamienia się w kwas, który mimo tego, że jest słabszy od kwasu przodków (i jest zielony) nadal dosyć łatwo przepala wszelkie materiały. Przypuszcza się, że nietypowe zmiany fizyczne u Obcych to wynik serii błędów podczas przywracania ich genów w laboratoriach Omega. Spowodowały one również nietypowo dużą szybkość reprodukcji, przez co w krótkim czasie możesz mieć do czynienia z dziesiątkami Obcych!

Cechy audiowizualne

Gra posiada prostą oprawę wizualną, na którą składa się niewiele kolorów. Zaletą produkcji jest jednak silnik pozwalający na robienie w ścianach dziur i zniszczenie wszystkiego, co obecne jest na planszy. Muzyka to midi. Dźwięk o średniej jakości (22 kHz).

Zobacz też

Odnośniki zewnętrzne