MUD

Klikipedia - klikowa encyklopedia
Skocz do: nawigacji, wyszukiwarki
DoPracowania.jpg
Ten artykuł wymaga dopracowania.
Ten artykuł może zawierać błędy merytoryczne lub być napisany zbyt nieformalnym językiem. Popraw błędy, korzystając z zakładki EDYTUJ, a następnie usuń ten komunikat.

MUD od ang. Multi-User Dungeon czyli Podziemia dla Wielu Graczy jest to określenie dla gier RPG rozgrywanych przy pomocy interfejsu tekstowego sporadycznie wspieranego prostą grafiką 2D jest to rozwinięcie gier typu SUD. Najczęściej użytkownicy łączą się z serwerem gry przez telnet. Świat jest umieszczony na serwerze więc do wykonania wszelkich danych są potrzebne dane z serwera które otrzymujemy po wykonaniu odpowiednich komend. Wszelkie akcje jak poruszanie się, rozmowa, walka także wymaga komend. Postacie występujące w grze to albo NPC albo potwory.

Znaczna część MUD-ów rozgrywa się w światach fantasy znanych z różnych systemów komercyjnych jak i autorskich. Gracze wcielają się w postacie zamieszkujące te światy i mają wiele możliwości dalszego rozwoju. Doświadczenie zdobywa się przeważnie poprzez walki z potworami jednak czasem także za wykonanie zadań czy też poprostu trenowanie fachu.

MUD-y w większości są niekomercyjne i realizowane jako hobby przez fanów dla fanów. Jest to bardzo dobre środowisko dla badań z zakresu komunikacji międzyludzkiej, socjologii, prawa, czy ekonomii. Tego typu rozgrywki najbardziej były popularne w latach 80 i 90 ubiegłego stulecia jednak dzisiaj nadal jest wielu graczy (w LPC na przykład - jeden z popularniejszych MUD'ów w Polsce - w jednej chwili gra średnio 250-400 osób).

Dobrym przykładem dobrego MUD'a jest Barsawia. Jeśli chodzi o PSK, trwają prace nad MUD'em Dark Moon.