Gra fabularna

Klikipedia - klikowa encyklopedia
(Przekierowano z RPG)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwarki

Gra fabularna (ang. role-playing game, RPG) jest to gra, w której odgrywamy rolę postaci w fantastycznym świecie. Cała zabawa rozgrywa się w fantastycznej krainie umiejscowionej w innym wymiarze, przyszłości, przeszłości, teraźniejszości której głównym aspektem jest rozwój postaci i osiągnięcie wyznaczonych celów. Cała zabawa opiera się na systemie gry w którą aktualnie gramy. Na komputery rozwinął się tak zwany rodzaj gier cRPG, potocznie jednak nadal nazywany RPG.

cRPG

Computer Role-Playing Game jest to rodzaj gry komputerowej, w której kierując postacią bądź postaciami, wykonujemy różne zadania (ang. quests). Za ich wykonanie otrzymujemy różnego rodzaju nagrody, takie jak złoto, cenne przedmioty i doświadczenie (ang. experience, XP), które pozwala nam rozwijać swoją postać. Wraz z rozwojem fabuły zadania są coraz trudniejsze, wrogowie coraz silniejsi a nasza postać bardziej doświadczona.

Kości, które decydowały o przebiegu wielu wydarzeń w tradycyjnych grach fabularnych, zostały zastąpione poprzez losowe wartości generowane przez komputer.