SUD

Klikipedia - klikowa encyklopedia
Skocz do: nawigacji, wyszukiwarki
DoPracowania.jpg
Ten artykuł wymaga dopracowania.
Ten artykuł może zawierać błędy merytoryczne lub być napisany zbyt nieformalnym językiem. Popraw błędy, korzystając z zakładki EDYTUJ, a następnie usuń ten komunikat.

SUD (od ang. Single-User Dungeon) czyli Podziemia dla Pojedynczego Gracza to określenie dla gier RPG rozgrywanych przy pomocy interfejsu tekstowego, sporadycznie wspieranego prostą grafiką 2D. Jest to pierwotna wersja gier typu MUD.

Świat jest umieszczony na komputerze gracza, więc nie jest wymagane jakiekolwiek połączenie z Internetem, zatem do wykonania wszelkich danych są potrzebne dane z serwera które otrzymujemy po wykonaniu odpowiednich komend. Wszelkie akcje jak poruszanie się, rozmowa, walka także wymaga komend.

Postacie występujące w grze to albo NPC albo potwory.

Znaczna część SUD-ów rozgrywa się w światach fantasy znanych z różnych systemów komercyjnych, jak i autorskich. Gracze wcielają się w postacie zamieszkujące te światy i mają wiele możliwości dalszego rozwoju. Doświadczenie zdobywa się przeważnie poprzez walki z potworami, jednak czasem także za wykonanie zadań czy też po prostu trenowanie fachu.

SUD-y w większości są niekomercyjne i realizowane jako hobby przez fanów dla fanów. Tego typu rozgrywki najbardziej były popularne w latach 80. i 90. ubiegłego stulecia, jednak dzisiaj nadal jest wielu graczy.