Game Maker

Klikipedia - klikowa encyklopedia
(Przekierowano z GM)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwarki

Game Maker - program stworzony przez Marka Overmarsa, służący do tworzenia gier. Pierwsza wersja programu powstała w roku 1999, dotychczas ukazało się siedem wersji. Program umożliwia szybkie tworzenie gier, aczkolwiek prostotą interfejsu nie dorównuje The Games Factory. W pełnej wersji dostępna jest zadowalająca obsługa wyświetlania grafiki 3D, duże możliwości dają również skrypty.

Struktura

Game Maker w czasie pracy składa się z kilku elementów:

  • obiektów, które posiadają swoje zdarzenia (eventy), animacje (sprite) i akcje.
  • sprite'ów, czyli grafik w grze,
  • backgroundów - teł i tekstur,
  • dźwięków,
  • timeline'ów - ciągów akcji i zdarzeń
  • skryptów - zaprogramowane w GML'u zdarzenia i akcje,
  • roomów, czyli tak zwanych "pomieszczeń", gdzie umieszcza się obiekty.

Oprócz tego są jeszcze dwa elementy: Game Information (informacje o grze, także może być wykorzystane jako instrukcja) i Global Game Settings (ustawienia).

GML

Game Maker language jest wbudowanym w Game Makerze językiem programowania, który strukturą podobny jest do m.in. C++ czy Delphi. Korzystanie z niego daje większe możliwości niż w przypadku klocków - gotowych zdarzeń i akcji wybieranych spośród listy. GML jest też dosyć łatwy do opanowania i nie powinien przysparzać trudności w nauce młodym programistom.

Czy GM jest programem klikowym?

Temat, czy Game Maker jest programem klikowym budzi od dłuższego czasu kontrowersje. Wynika to z dwóch definicji programu klikowego:

  • program do tworzenia gier autorstwa Clickteamu
  • program do tworzenia gier , którego obsługa nie opiera się głównie na programowaniu linia po linii, tylko na klikaniu (stąd nazwa). Ma przy tym bardziej intuicyjny interfejs od tradycyjnych programów, w których chodzi o kodowanie. Jak podaje angielska Wikipedia:
Klik or Click is a term used to describe a graphical method or point and click method to develop
software. Klik provides a more intuitive and high level method over traditional line-upon-line
programming languages. With point-and-click there is a more interactive interface, where you
achieve your goal by clicking buttons, navigating menus, etc.

Znaczna część twórców gier korzystających z programów Clickteamu nie uważa Game Makera za program klikowy, aczkolwiek stawia go na równi z The Games Factory i Multimedia Fusion. Największe fora klikowe także gry stworzone w Game Makerze traktują tak samo jak produkcje stworzone w programach Clickteamu.

Zobacz też

Linki zewnętrzne