Kliki

Klikipedia - klikowa encyklopedia
Skocz do: nawigacji, wyszukiwarki

Kliki - potoczna nazwa programów klikowych, czyli aplikacji firmy Clickteam. Od nazwy kliki wzięła się też nazwa twórców gier w tych programach - klikowcy.

Sposób programowania

Programy te operują specyficznym dla siebie językiem programowania, jednak (choć istnieją umożliwiające to rozszerzenia) kod nie jest pisany za pomocą klawiatury, tylko dzięki myszy. Wszystkie komendy pogrupowane są w menusy odpowiednich obiektów (np. Special conditions). Operacje na liczbach również można budować za pomocą myszy, ale równie dobrze można je pisać ręcznie poprzez klawiaturę.

TGF standardowo wykorzystuje tylko najbardziej podstawowe operatory, jak /, *, +, -, mod (odpowiednik w C++ to % - reszta z dzielenia). W MMF i nowszych można bezpośrednio korzystać z wbudowanych w program funkcji matematycznych (Sin, Cos, Log itp.) oraz z operatorów logicznych And, Or i Xor.

Warunki w edytorze zdarzeń są odpowiednikami funkcji if z C++. Można je łączyć tylko niejawnym operatorem And, ale istnieją rozszerzenia wprowadzające inne operatory dla warunków. Warto wspomnieć, że rozszerzenia są tworzone właśnie w C++.

W Multimedia Fusion 2 wprowadzona została obsługa języka Lua (poprzez dodatek).

Wikipedia.gif Zobacz w Wikipedii: Lua

Programy klikowe

Pretendenci

Od pewnego czasu można zauważyć tendencję do zaliczania do klików również Game Makera, mimo iż programem klikowym nie jest - nie został stworzony przez Clickteam oraz wymaga znajomości języka skryptowego GML, jednakże na większości for klikowych GM stawiany jest na równi z np. TGF.

Podobnie, gdyby zaliczać do klików GM, to konieczne byłoby uznanie również Construct, ponieważ jego konstrukcja jest wzorowana na MMF2.

Dawniej na polskich forach, np. FTG, wspierany był również RPG Maker, ale obecnie już tak nie jest.

Linki zewnętrzne

Zobacz też


Stub.png To jest tylko zalążek artykułu. Jeśli możesz, rozbuduj go.