MP3

Klikipedia - klikowa encyklopedia
Skocz do: nawigacji, wyszukiwarki

MP3 (ang. MPEG-1/2 Audio Layer-3) to popularny format stratnej kompresji dźwięku. Pliki w tym formacie posiadają rozszerzenie .mp3. TGF, MMF i MMF2 nie posiadają wbudowanej funkcji odtwarzania plików mp3, potrzebne do tego są odpowiednie rozszerzenia jak np. DMC2.

Jakość nagrań MP3

Dźwięk skompresowany z przepływnością (ang. bitrate) 128 kbps daje zazwyczaj zadowalającą jakość, dźwięk skompresowany przy 192 kbps jest dla większości ludzi nieodróżnialny od oryginału. Niektórzy słuchacze w celu uzyskania większej jakości dźwięku stosują jeszcze słabszą kompresję (256 lub nawet 320 kbps). Jakość zależy również w dużym stopniu od używanego do kompresji enkodera oraz używanego do dekompresji dekodera.

Kodowany dźwięk może posiadać postać zarówno jednokanałową (mono) jak i dwukanałową (stereo). Istnieje też format MP3 Surround.

Należy pamiętać, że jakość dźwięków decyduje o rozmiarze pliku, co jest ważne, gdy wykorzystujemy MP3 w grach. Do gier zalecane jest stosowanie kompresji pomiędzy 80 a 192 kbps.

Rozszerzenia obsługujące MP3

Dźwięk MP3 w grach klikowych obsługują rozszerzenia DMC2 i ModFX 2. To drugie dostępne jest jedynie dla programu Multimedia Fusion.

Zobacz też


Artykuł ten zawiera udostępnione na licencji GNU FDL treści pochodzące w pierwotnej wersji z artykułu MP3 w Wikipedii. Lista autorów.