Wersje i licencje aplikacji

Klikipedia - klikowa encyklopedia
Skocz do: nawigacji, wyszukiwarki

Poniżej ukazana jest lista wersji aplikacji, które powstają podczas cyklu produkcyjnego, oraz lista licencji oprogramowania.

Wersje

Zasadniczo cykl życia kolejnych wersji programu można podzielić na następujące etapy:

 • wersja niestabilna (testowa) – seria wydań, podczas której dodawane są przede wszystkim nowe możliwości:
  • wersja robocza, dostępna zazwyczaj tylko dla twórców programu w postaci kodu źródłowego, kiedy implementowane są główne funkcje programu i tworzony jest interfejs,
  • wersja alfa, podczas której autorzy doprowadzają do rzeczywistego działania programu, nawet w ograniczonym zakresie,
  • wersja beta, kiedy program ma już pierwszych użytkowników, zwanych często beta-testerami, i wyłapywane są błędy związane z różnymi środowiskami pracy programu,
  • RC (ang. Release Candidate, czyli Kandydat do wydania) – wydanie kandydujące, których może być nawet kilka, ale jeżeli nie zostanie w nim znalezione żadne istotne odstępstwo od planu wersji, zmienia się jedynie numer wersji na wyższy i uznaje wersję za stabilną,
 • wersja stabilna (wersja produkcyjna) – wersja nadająca się do użytkowania zgodnie z założeniami autorów,
 • wersje stabilne z poprawkami bezpieczeństwa lub innych błędów,
 • ostatnim etapem jest zwykle starzenie moralne programu i porzucenie przez autorów, co kończy jego rozwój, jednak w przypadku kodu na licencji FLOSS ten stan może w każdej chwili ponownie przejść do fazy aktywnego rozwoju, jeśli tylko znajdą się chętni do przejęcia opieki nad nim, lub wykorzystają jego fragmenty w innej aplikacji.

Zależnie od projektu niektóre fazy życia programu mogą nie być tak oznaczane, można natomiast mówić w tych kategoriach o jakości kodu (np. kod beta oznacza wtedy po prostu program, w którym zaniedbano testowania na rozmaitych platformach).

Licencje

Niektóre rodzaje licencji oprogramowania:

 • Freeware - umożliwia darmowe rozprowadzanie aplikacji bez ujawnienia kodu źródłowego. Jest to jedyna dozwolona licencja dla programów stworzonych w TGF i MMF, ale TGF/MMF Pro pozwala na dowolną licencję (większość gier klikowych jest na licencji Freeware).
 • Adware - program jest darmowy, ale zawiera reklamy (przykład: Mario Forever).
 • Shareware - rodzaj płatnego programu komputerowego, który jest rozpowszechniany bez opłat do wypróbowania przez użytkowników. Po okresie próbnym (demo, trial) za taki program trzeba płacić lub zrezygnować z korzystania z niego.
 • GNU GPL - celem tej licencji jest przekazanie użytkownikom praw do uruchamiania programu w dowolnym celu (wolność 0), analizowania działania programu i dostosowywania go do swoich potrzeb (wolność 1), kopiowania (wolność 2) oraz udoskonalania i publikowania własnych poprawek (wolność 3) programów i kodu źródłowego tych programów, których programiści postanowili wydać je w oparciu o tę licencję.
 • BSD - zezwala nie tylko na modyfikacje kodu i jego rozprowadzanie w takiej postaci, ale także na rozprowadzanie produktu bez postaci źródłowej czy wręcz włączenia do zamkniętego oprogramowania pod warunkiem załączenia do produktu informacji o autorach oryginalnego kodu i treści licencji.


Artykuł ten zawiera udostępnione na licencji GNU FDL treści pochodzące w pierwotnej wersji z artykułu Cykl_życia_programu w Wikipedii. Lista autorów.