RPG Maker

Klikipedia - klikowa encyklopedia
Skocz do: nawigacji, wyszukiwarki


RPG Maker - japoński program firmy Enterbrain do tworzenia gier jRPG. Umożliwia tworzenie gier bez znajomości języków programowania i zaawansowanych struktur oprogramowania. Został wydany nie tylko na PC, istnieje także wersja na Playstation i kilka innych konsol. Generalnie najbardziej rozwija się on na platformie PC.

Historia

Gdy powstała pierwsza wersja - RPG Maker 95 - nie wywołała ona tak wielkiego zachwytu. Następnie pojawił się Sim RPG Maker 95 oraz RPG Maker 2000. Ten pierwszy służył do tworzenia taktycznych gier jRPG takich jak Final Fantasy Tactics. Za to RPG Maker 2000 został przyjęty z ogromnym entuzjazmem. 3 lata po nim nadszedł RPG Maker 2003 (istnieje także Polska wersja RPG Tsukuru ME). Przez wielu uznany został jako najlepszy program z serii.

Niedługo po nim ukazał się RPG Maker XP. Wystąpił ogromny skok w grafice: z 8 bitów koloru w RPG Makerze 2003 - pojawiły się 24 bity w RPG Makerze XP oraz jedna z najważniejszych rzeczy czyli edytor skryptów RGSS, w którym stosuję się technikę programowania RUBY.

Linki zewnętrzne

  • Tsukuru Archive - Strona z największą bazą grafik do RPG Maker 2000/2003.
  • RMXP.PL - Największe polskie forum o RPG Makerze XP.

Zobacz też