Prosty efekt starego filmu

Klikipedia - klikowa encyklopedia
Skocz do: nawigacji, wyszukiwarki
Slimaczek.jpg
Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z 1. numeru Ślimaczka (zobacz oryginalny artykuł).


Autor.jpg
Autorem tego artykułu jest
pepe9donkey

Witam! Dziś postaram się zaprezentować jak łatwo, szybko i przyjemnie wykonać prosty "efekt starego filmu". Nie będę się zbytnio rozpisywać, gdyż sprawa jest na tyle prosta, że można się spokojnie zmieścić w kilku zdaniach.

Krok 1

Do opisania wam tego efektu użyję okna w rozdzielczości 320x200. Na początku zajmę się tłem. Niech będzie ciemne, trochę zabrudzone i dobrze by było gdyby w odcieniach szarości:

kurs1.gif
...idealne ;)

Krok 2

Zajmiemy się teraz przeskakującymi po ekranie rysami. Mamy dwie możliwości: mogą to być rysy pionowe albo poziome bo i takie się zdarzają. Nie będę opisywał jak wykonać oba rodzaje, gdyż są one niemal identyczne. Ja zajmę się rysami pionowymi.

Na początku muszę stworzyć nowy obiekt aktywny o wysokości okna gry (w naszym przypadku 200 pikseli) i szerokości 1 piksela. Taką rysę wypełniam jakimś jasnoszarym kolorem. Ponieważ rysy powinny być różnej grubości, wykonam jeszcze trzy kierunki obiektu, w których znajdą się kolejne rysy. Dwie zrobię o grubości 2 pikseli i różnej jasności, a trzecią - 1 piksela, i również jasnością różniącą się od pierwszej. Gotowe? To przejdźmy do edytora zdarzeń.

Krok 3

W edytorze zdarzeń ustawiamy, by zawsze pozycja X rysy była losowa i by rysa miała losowy kierunek:

kurs2.gif
kurs3.gif

Krok 4

Jeżeli chcemy nieco urozmaicić nasz efekt, możemy dodać jeszcze małe latające punkty. Mogą to być punkty o wymiarach 1x1 lub 2x2 (byle nie za duże) oraz jasnoszare tak jak rysy. Możemy również wykonać różne grubości i odcienie, tak jak to robiliśmy w przypadku rys. W edytorze zdarzeń ustawiamy po prostu zawsze losową pozycję X (random( 320 )) i Y (random( 200 )) oraz jeżeli robiliśmy różne grubości to losowy kierunek:

kurs2.gif
kurs4.gif

Gotowe!

A jeśli komuś się nie chciało czytać lub potrzebuje szerszych objaśnień, to może zajrzeć do przykładu, który dołączony jest do tego numeru. Oto on: http://dhost.info/nukesoft/other/slimaczek/online/02/nr2/dodatki/przyklad.zip