Plik INI

Klikipedia - klikowa encyklopedia
(Przekierowano z INI)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwarki

Plik INI (z ang. initialization file) - plik konfiguracyjny, zawierający informacje o konfiguracji aplikacji w środowisku Microsoft Windows. Obecnie w profesjonalnych aplikacjach rezygnuje się z użycia plików INI na rzecz rejestru systemowego lub plików XML. Tym niemniej, prosta obsługa plików INI powoduje, że są idealne przy tworzeniu gier w programach takich jak TGF/MMF/GM.

Struktura plików INI

Typowy plik INI może wyglądać tak:

[sekcja1]

; komentarz
var1 = foo
var2 = 451
 
[sekcja2]

; inny komentarz
var1 = 123
var2 = bar

  • Sekcje: ich nazwy objęte są w nawiasy kwadratowe [ i ]. Są to swego rodzaju grupy, w których przechowujemy wartości.
  • Klucze: "var1 = foo" jest przykładem przypisania wartości do klucza (z ang. item). Składa się z klucza ('var1'), znaku równości '=' oraz wartości ('foo').
  • Komentarze: Linie zaczynające się od ';' są komentarzami, i program je ignoruje.

Warto wspomnieć, że klucze różnych grup mogą mieć tę samą nazwę, a mieć inne wartości. Oznacza to, że np. klucze o nazwie "poziom" w dwóch różnych grupach nazywających się "slot1" i "slot2" mogą mieć różne wartości.

INI w TGF i MMF

Programy te posiadają wbudowaną obsługę plików INI, aczkolwiek niezbyt duża wygoda korzystania z tych funkcji w programie TGF powoduje, że lepiej wybrać rozszerzenie Ini+.

INI w GM

Game Maker posiada szereg funkcji języka GML do odczytu i zapisu plików INI. Najważniejsze z nich to:

Wada

Wadą plików INI jest brak jakiegokolwiek zabezpieczenia przed edycją - wszystkie wartości są w nich niezakodowane i przechowywane na wierzchu. Można się przed tym częściowo zabezpieczyć, szczegóły w tym artykule


Stub.png To jest tylko zalążek artykułu. Jeśli możesz, rozbuduj go.