Dithering

Klikipedia - klikowa encyklopedia
Skocz do: nawigacji, wyszukiwarki

Dithering (rozsiewanie lub rozpraszanie):

  • W grafice kolorowej próba stworzenia koloru poprzez kompozycję kilku barw z dostępnej palety, gdy kolor oryginalny nie może zostać bezpośrednio wyświetlony.
  • W grafice czarno-białej podobna symulacja jak w grafice kolorowej z zastosowaniem do odcieni szarości. Skalowanie osiąga się poprzez natężenie ilościowe punktów składowych czarnych i białych.
Dithering_8_kolorow.png
8 kolorów i dithering
Dithering_wylaczony_8_kolorow.png
8 kolorów bez ditheringu

Dithering pozwala nie tylko na uzyskanie "dodatkowych" kolorów, ale przede wszystkim powoduje złudzenie bardziej płynnego przejścia od jednego koloru do drugiego (szczególnie dla mniejszej ilości kolorów). Widać to bardzo wyraźnie dla ośmiokolorowych grafik przedstawionych obok.

Sposoby uzyskiwania

Jest kilka metod ułożenia pikseli o barwach składowych; przedstawiona na dołączonych tutaj obrazkach to error diffusion (rozpraszanie błędów). W ten sposób dithering generują programy.

Dithering jest stosowany również w pixel arcie, ale zamiast automatycznego generowania go za pomocą programu, wszystko robi grafik.

Zobacz również


Artykuł ten zawiera udostępnione na licencji GNU FDL treści pochodzące w pierwotnej wersji z artykułu Dithering_(grafika_komputerowa) w Wikipedii. Lista autorów.