Construct

Klikipedia - klikowa encyklopedia
Skocz do: nawigacji, wyszukiwarki
Construct.png

Construct - program open-source (GNU GPL) tworzony przez firmę Scirra. Umożliwia tworzenie gier bez znajomości języków programowania i zaawansowanych struktur oprogramowania. Jest bardzo podobny do MMF2, jego możliwości można poszerzać za pomocą plug-inów, wykorzystuje warstwy, zawiera debugger, pozwala tworzyć proste gry 3D itp., jednak mimo nieukończenia nad nim prac jest bardziej rozwinięty niż MMF2. Standardowym językiem skryptowym Construct jest Python, w odróżnieniu do MMF2, gdzie jest nim Lua.

Przewaga nad MMF2

  • Interfejs jest równie, jeśli nie bardziej intuicyjny,
  • program obsługuje pixel shader 2.0 (DirectX 9) i przyspieszanie sprzętowe (prace nad tym w MMF2 dopiero trwają),
  • silnik fizyki jest nieporównywalnie bardziej złożony, a przy okazji prostszy w użytkowaniu,
  • grafika jest generowana niezależnie od kodu, przez co projekty działają wydajniej,
  • zawiera specjalny tryb do tworzenia programów użytkowych, dzięki któremu nie wykorzystują i przez to nie wymagają DirectX 9 (tak naprawdę ten tryb odpowiada sposobie działania MMF2),
  • licencja pozwala na sprzedawanie utworzonych w nim projektów,
  • Construct jest darmowy i otwarty, co pozwala na szybkie łatanie błędów i dodawanie funkcji.

Construct 2

Rozwój pierwszej odsłony Construct zakończył się w 2011 roku. Ostatnia wersja Construct Classic, jak odsłona ta została nazwana, to 1.2. Od tego czasu rozwijany jest Construct 2. Obecnie (sierpień 2011) druga odsłona Construct jest dopiero we wczesnym stadium rozwojowym. Wiele podstawowych funkcji nie zostało jeszcze zaimplementowanych i program jest pełen błędów. Nastąpiły poważne zmiany w koncepcji aplikacji, jak na przykład:

  • Jedynym obecnym eksporterem i prawdopodobnie tym, który będzie najbardziej dopracowany w wersji finalnej, jest HTML5. Oznacza to, że Construct 2 jest pierwszym na świecie dedykowanym programem do tworzenia gier na HTML5. Do uruchomienia takich gier potrzebna jest jedynie odpowiednia przeglądarka, jak Internet Explorer 9+, Firefox 5+, Chrome lub Safari.
  • finalna wersja przestanie być darmowa.

Jako, że Construct 2 nie jest jeszcze dopracowany, lepszym pomysłem może być użycie Construct Classic jeśli eksport do HTML5 nie jest szczególnie pożądany.

Nauka obsługi

Linki zewnętrzne

Zobacz też