The Games Factory 2

Klikipedia - klikowa encyklopedia
Skocz do: nawigacji, wyszukiwarki
Tgf2.jpg

The Games Factory 2 (w skrócie TGF2) - program wyprodukowany przez firmę Clickteam pod koniec czerwca 2006 roku. Pozwala na tworzenie gier bez znajomości języków programowania i zaawansowanych struktur oprogramowania. Prosty w obsłudze i odświeżony wygląd interfejsu programu pozwala na tworzenie obiektów i ich animacji, ustawianie ich w ramkach, a następnie zdefiniowanie ich zachowań w edytorze zdarzeń. Po uruchomieniu gry programem, otwiera się debugger pozwalający na przegląd najważniejszych parametrów uruchomionej aplikacji jak np: wartości, obiekty, flagi, rodzaje ruchu obiektów, aktualna ramka, wartości globalne, globalne ciągi znaków, klatki na sekundę (fps).


Interfejs programu

Interfejs The Games Factory 2 jest podzielony na trzy główne edytory, które zawierają kolejne podedytory:

The Games Factory 2 jest przeznaczony do tworzenia gier. Otwarta struktura programu pozwala także na zwiększanie jego możliwości o dodatkowe rozszerzenia.

Gotowce do nauki i wykorzystania w swoich aplikacjach

Aplikacje stworzone w TGF można podczas kompilacji zabezpieczyć przed edytowaniem a można nie zabezpieczać (tzw. open source), dając możliwość ich wykorzystania do nauki lub w innych aplikacjach innym klikowcom. Należy oczywiście pamiętać o podaniu notki w swoich aplikacjach o autorach prac, które zostały wykorzystane do naszej gry/programu. Pamiętaj, że niemile widziane jest używanie czyjejś grafiki bez wiedzy i zgody jej autora. W internecie znajduje się wiele tutoriali oraz open source games, na wielu serwisach. Warte odwiedzenia są następujące strony:

Linki zewnętrzne

  • Clickteam - oficjalna strona producenta programu.
  • The Daily Click - popularna angielska strona społeczności osób, tworzących gry w programach TGF i MMF.

Zobacz też