Tajemnica/Recenzja

Klikipedia - klikowa encyklopedia
Wersja z dnia 16:55, 30 paź 2007 autorstwa RomanX (dyskusja | edycje)
(różn.) ‹Starsza wersja | zobacz obecną wersję (różn.) | Nowsza wersja› (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwarki
Slimaczek.jpg
Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z 1. numeru Ślimaczka (zobacz oryginalny artykuł).


Tajemnica
Tajemnica.gif
gatunek RPG
data wydania listopad 2005
stworzone w The Games Factory
autor Temporal
język polski
strona www balon.ovh.org
pobieranie pobierz

Nigdy wcześniej nie spotkałem się z żadnym polskim RPGiem klikowym. Tajemnica jest chyba pierwszym (lub jednym z nielicznych) polskim tytułem tego gatunku. Wiele oczekiwałem po tej grze... ale się bardzo mocno zawiodłem.

Fabuła

Budzimy się wśród trupów, nie znamy swego imienia (ani nazwiska). To w zasadzie całe rozpoczęcie gry.. Przydałby się jakiś filmik albo coś więcej. Po zniknięciu niebieskiego, zlewającego się z tłem napisu możemy zacząć ruszać kursorem, który w tej grze jest chyba najładniejszy . Gdy zauważamy, że gra nie ma scrolingu (co jest nie do pomyślenia) kilkamy po ściankach okna by znaleźć wyjście z poziomu do następnego poziomu gry. Jest to rozwiązanie jakże bez sensu i przez to w grę odechciewa się grać już na samym początku. W końcu udaje się skoczyć do następnej ramki, tam jakiś nieznany człowiek proponuje nam kasę za zabicie króla jaszczura, i tak przez cała grę będziemy wykonywać coraz to głupsze zadania tego typu.

Technikalia

Głównym bohaterem sterujemy za pomocą myszy, broń wybieramy za pomocą kilku przycisków na klawiaturze. Do sterowania łatwo się przyzwyczaić szkoda tylko, że żeby zdobyć instrukcję trzeba pobrać plik ze strony autora. Jak już wcześniej wspominałem gra nie ma scrolingu, co jest chyba najgorszym błędem autora gry. Beznadziejnie zrobiona jest też walka podczas gry.

Grafika

Właściwie trudno powiedzieć z jakiej pozycji widzimy grę. Niektóre elementy widzimy jakby z boku, inne z góry, a jeszcze inne z kamery izometrycznej. Cały otaczający nas świat jest brzydki i swoim okropieństwem odstrasza nas od gry. Wygląd głównego bohatera jeszcze jest do przyjęcia, ale jego animacja jest paskudna. Niestety w trakcie gry brak jest jakiejkolwiek muzyki (nie licząc menu) słyszymy jedynie kilka dźwięków. Ogólnie oprawa audiowizualna jest niedopracowana.

Plusy

  • kursor
  • polski, klikowy RPG

Minusy

  • grafika
  • brak scrolingu
  • brak muzyki
  • wieje tandetą

Podsumowanie

Tajemnica właściwie na rynku polskich gier klikowych nie ma żadnej konkurencji na dzień dzisiejszy, a szkoda... Jednak w produkcji jest kilka ciekawych gier, które moim zdaniem przewyższą Tajemnicę. Co ciekawe powstaje już druga część Tajemnicy, która moim zdaniem będzie równie beznadziejna co część pierwsza.

Galeria