Przywołać Wenę

Klikipedia - klikowa encyklopedia
Wersja z dnia 19:35, 23 lut 2007 autorstwa RomanX (dyskusja | edycje) (piszemy cytaty, nie streszczenia cytatow... mozna je najwyzej pociac)
(różn.) ‹Starsza wersja | zobacz obecną wersję (różn.) | Nowsza wersja› (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwarki
DoPracowania.jpg
Ten artykuł wymaga dopracowania.
Ten artykuł może zawierać błędy merytoryczne lub być napisany zbyt nieformalnym językiem. Popraw błędy, korzystając z zakładki EDYTUJ, a następnie usuń ten komunikat.
Autor.jpg
Autorem tego artykułu jest
Magnefikko

Przywołać Wenę

Wiemy chyba, co to jest wena - siła, która pcha nas do działania. Jednak jeśli nie przyjdzie sama, skąd ją wziąć? Wielcy twórcy starożytni, renesansowi i współcześni nieustannie szukają natchnienia. Programowanie także jest sztuką. A jeśli wena sama nie przyjdzie, skąd ją wziąć? Zastosujemy tutaj moją metodę którą opracowałem na podstawie sprawdzonej teorii trójstruktury umysłu. Brzmi jasno i przejrzyście?Nie opiszę tutaj wszystkich trzech części umysłu. Tylko jedna nam się na razie przyda.

ID

ID to "najniższa" część umysłu. Odpowiada za pragnienia, popędy, potrzeby itd. Tutaj też rodzi się wena - potrzeba tworzenia. Zazwyczaj przychodzi sama w związku z jakimś bodźcem, a my chcemy ją tu zaszczepić sztucznie. Jak?

Instynkt Mocy (IM)

Instynkt Mocy to rozwijający się pod wpływem życia w społeczeństwie, naturalny instynkt człowieka przejawiający się w każdym jego działaniu. Instynkt Mocy sprawia, że dążymy do uznania, sławy, bogactwa, często nie zdając sobie z tego sprawy. IM jest tym narzędziem, które pozwoli nam zaszczepić wenę w ID (stąd nazwa metody: IM - ID).

Co cię kręci

Usiądź wygodnie i pomyśl "co cię kręci". Czego spodziewasz się po napisaniu dobrej gry, książki, poematu, scenariusza itd.? Zależy ci na uznaniu? Czyim? Na bogactwie? Jak zarobisz? Pomyśl o tym i przejdź do następnej części.

W Praktyce

 • Usiądź wygodnie.
 • Uświadom sobie swój oddech. Wdech - wydech, wdech - wydech...
 • Po jakimś czasie zacznij myśleć o tym, co spotka cię miłego po skończeniu tego, co robisz (po to siedziałeś i myślałeś w punkcie "co cię kręci").
 • Skup się na tym, że to, co ma cię spotkać, jest równoważne tworzeniu, robocie. Pisanie sprawia ci przyjemność.. Z każdą linijką czujesz się coraz lepiej, to jak wizyta w McDonaldzie, zabawa klockami lego i pykanie w twoją ulubioną grę.
 • Wybudź się z "transu". A teraz do roboty.

Po przetestowaniu metody napisałem tego arta w dwie minuty ;)

Pozdrawiam, Magnefikko Artykuł pochodzi ze strony Game Creators Guide. Błędy ortograficzne poprawił Jakim.

Dyskusje, Uwagi

Jakim: (...) Nie sądzę jednak, żeby te dwa artykuły pomogły komukolwiek w tworzeniu, "przyjście weny" (...). (Click Portal)

Magnefikko: Instynkt Mocy jest obecny w każdym ludziu, a gdy zaszczepimy w ID tworzenie jako zaspokojenie IM, ID nie ograniczane przez superego (które uzna twoje czyny za właściwe) przekaże odpowiednie informacje i bodźce do ego. Metoda nie zadziała tylko w następujących przypadkach:

 • Silny kompleks niższości,
 • Mieszkanie od urodzenia w buszu,
 • Autyzm,
 • Wegetywne życie (jak roślina, bez celu i żadnych pragnień),
 • Osłabienie ID (nie wiem czy to możliwe, ale...),
 • "Uwagi" od superego (np. jeśli kiedyś zrobiłeś grę-szajs i SE blokuje twoją wenę w obawie o porażkę). (Click Portal)

Magnefikko: Pierwszy art jest oparty na naukach Freuda i metodach stosowanych przez psychoanalityków. (Warsztat)

Headhunter: (...) Instynkt mocy w tym przypadku byłby tylko mało znaczącym narzędziem, a podczas pobudzania go można chyba ukierunkować go w inną stronę, jeśli nie skupi się na pisaniu. (Game Creators Guide)

RomanX: Nie ma czegoś takiego jak id, ego, superego - poglądy Freuda zostały szybciej obalone, niż przyjęte. Ten artykuł to tautologia. (Click Portal)