PSK

Klikipedia - klikowa encyklopedia
Skocz do: nawigacji, wyszukiwarki

PSK - Polska Scena Klikowa - skrót wymyślony przez jednego z klikowców, Fanotherpg, na EFR w temacie o wspólnej pracy nad grą Eozsof, aby rozreklamować Polskę na cały świat.

Ma on oznaczać środowisko twórców gier w klikach.

Era STG

'PSK' powstała około 2000 roku. Na początku i przez cały jej okres istniała i istnieje FG - Fabryka Gier Robbo'a. Potem zaistniał serwis STG - Strefa Twórców Gier, który nadal wśród starych klikowców istnieje jako ideał scenowy. Przez długi czas był to największy i najlepszy serwis poświęcony klikom (zresztą nie tylko). Obecnie po wielu przejściach istnieje nadal, ale nie jest już tak atrakcyjnym serwisem dla klikowców jak dawniej. Powstało także Forum Twórców Gier. W założeniu miało łączyć klikowców, stanowić wspólne miejsce wymiany myśli. Miało specjalne podfora poświęcone konkretnym witrynom stworzonym przez klikowców, którzy zechcieli dołączyć do projektu. Wkrótce się jednak okazało, że pomysł nie do końca wypalił i o FTG zaczęto mówić po prostu "forum STG".

Era EFactory

W pewnym momencie na scenie pojawił się nowy serwis. Szybko się rozwijał, przyciągnął do siebie wiele osób, stanowił skuteczną konkurencję dla tkwiącej w coraz większym zastoju STG. Ten nowy serwis również miał forum. Wiele osób wolało postować tam, mówiło że klimat na FTG im nie odpowiada - inni znowu pomstowali, że panoszy się tam lamerstwo, a użytkownicy to dzieciaki. Jednej rzeczy zaprzeczyć w żaden sposób nie było można: poziom forum owego serwisu był przez długi czas znacznie niższy niż poziom FTG. Spam, rozmowy o byle czym, słabiutkie gry.

Tamto forum nosiło nazwę Forum EFactory. Jego założycielem i adminem był Exek.

Pod koniec 2001 roku, z powodu kłopotów z serwerem, FEF upadło. Kolejny okres to kolejne jego reaktywacje i odejście Exek'a ze sceny oraz oddanie FEF innym klikowcom m.in. Powerslide'owi, który stawiał kolejne wersje serwisu, a raczej samego forum.

5 listopada 2004 roku stała się rzecz nieoczekiwana przez społeczność klikową, powstała najlepsza w dziejach sceny edycja EFactory. Tym razem opieką nad forum zajął się NeTRaY, pomagali mu Powerslide, RomanX oraz K@czor.

Era NukeBoards

Jednak pod koniec 2005 roku EF:R zaczęło niszczeć, a w między czasie około roku 2003/2004 powstał CP - Click Portal który stał się jednym z najbardziej aktywnych, a zarazem zaspamionych for. Aby ratować EFR, połączyło się ono z CP, jednak ta współpraca, w formie CFactory nie utrzymała się długo i rozpadły się na dwa oddzielne Fora. CP przetrwało do sierpnia 2006, EF upadło i jego nazwę przejął DG - Drewicz Games a inicjatywę NB - Nukeboards RomanX'a, które istnieje do dzisiaj i obecnie także przejęło schedę po CPortalu.

Po dwóch miesiącach Click Portal został reaktywowany, wcześniej powstały dwa inne dobrze zapowiadające się fora CT - Click Tower byłych moderatorów CP, Lampard'a,Smoke'a i Dingo'a, oraz CB - Click Basic autorstwa Bedzia. Po reaktywacji CP Click Tower zostało zamknięte. Obecnie scena się bardzo dobrze rozwija i jest znana na zagranicznych serwisach głównie poprzez Buziol Games, Nuke Soft i MOGAMES.

Inne zdarzenia

E-ZINY

Nieco inną tematyką związaną z historią PSKE-zin'y klikowe i reaktywacje STG i FTG. Pierwszy powstał jeszcze w 2003 roku na FTG pod nazwą Kliker autorstwa tom3k. Jednak wyszedł jedynie jeden numer. Drugim e-zinem był KLIKE-ZIN autorstwa Fanotherpg, ten projekt jednak też upadł po pierwszym numerze. Najdłużej, bo już od listopada 2005 roku, na PSK istnieje Ślimaczek autorstwa pepe9donkey'a. Jest on zbiorem materiałów i informacji z naszej i zagranicznej Sceny Klikowej. Pod koniec września 2006 pojawił się także wychodzący co dwa tygodnie Krzyk.

FTG/STG

FTG było w dobie EF Reaktywowane trzykrotnie, najpierw jako Forteca Twórców Gier, a następnie jako Forum Twórców Gier i ponownie jako Forteca Twórców Gier. Przeważnie było to działanie przy współpracy z M8. Na chwilę obecną, żadna wersja już nie istnieje.

STG natomiast było reaktywowane dwukrotnie, najpierw za sprawą starych klikowców Hornet'a i Jocker'a, którzy stworzyli Game Vision, a następnie ponownie przez ekipę z pomocą M8, którzy reaktywowali Strefę Twórców Gier, jednak nie jest to już to, co dawniej i nie jest zbyt popularna, głównie z racji czasem wadliwie działającego skryptu i niezbyt aktywnego forum.

OZCOM

W listopadzie 2004 powstała Mega Lista Gier Klikowych, która w lutym 2005 przeobraziła się w Mega Kolekcję Gier Amatorskich. Następnie w kwietniu powstał z tego pomysłu OZCOM a na początku czerwca 2005 OZCOM przeobraził się w istniejący po dziś dzień serwis z grami online oraz hiscoresami z gier - Zagrajmy - turnieje w grach.

Linki zewnętrzne