OGG

Klikipedia - klikowa encyklopedia
Wersja z dnia 10:30, 2 lut 2008 autorstwa Bedziu (dyskusja | edycje) (Rozszerzenia obsługujące OGG: Literówka ;\)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwarki

OGG (ang. Ogg Vorbis Compressed Audio File) to uniwersalny format stratnej kompresji dźwięku. Pliki w tym formacie posiadają rozszerzenie .ogg (nie .OGG). TGF/MMF nie posiadają wbudowanej funkcji odtwarzania plików ogg, potrzebne do tego są odpowiednie rozszerzenia jak np. DMC2.

Zalety formatu OGG

  • Ogg Vorbis jest nie opatentowane i jest bezpłatne, zarówno do celów prywatnych jak i komercyjnych. MP3 jest płatne i opatentowane.
  • Ogg Vorbis potrzebuje niedużo mocy procesora podczas odtwarzania (co w przypadku gier, które potrzebują jak najwięcej mocy procesora jest szczególnie ważne).
  • Format Ogg Vorbis wciąż się rozwija, a jego elastyczna struktura pozostawia duże pole do ulepszeń. Obecnie twórcy Ogg Vorbis pracują nad dalszym poprawieniem jakości, w czym pomagają im niezależni programiści.
  • Ogg Vorbis nie narusza niczyich patentów.
  • Ogg Vorbis potrafi, w odróżnieniu od MP3, obsłużyć do 255 kanałów, ponad 16-bitowy dźwięk w zakresie 6kHz-48kHz.
  • Ogg Vorbis obsługuje "bitrate peeling", co pozwala na redukcję ilości kilobitów na sekundę bez konieczności ponownego enkodowania, a więc bez dodatkowej straty jakości. W przypadku mp3 trzeba by zamieniać plik w mp3 do WAV a ten znowu enkodować, co powoduje poważne straty w jakości.
  • Można odtwarzać pliki zakodowane w Ogg Vorbis bez przestoju, jeden po drugim. W przypadku mp3 powstaje chwilowa cisza między jednym utworem a drugim. Jest to wina nie tyle odtwarzacza co formatu.
  • Ogg Vorbis łączy wszystkie cechy niezbędne dla porządnego formatu skompresowanej muzyki, będąc tym najbardziej uniwersalnym.

Jakość nagrań OGG

Ogg Vorbis przy takiej samej wielkości pliku daje lepszą jakość niż mp3. Ogg Vorbis 80Kbps daje jakość porównywalną do mp3 128 Kbps, Ogg Vorbis 128 Kbps daje jakość MP3 160kbps, Ogg Vorbis 160 Kbps daje jakość MP3 ponad 192 Kbps.

Kodowany dźwięk może posiadać postać zarówno jednokanałową (mono) jak i dwukanałową (stereo).

Należy pamiętać, że jakość dźwięków decyduje o rozmiarze pliku, co jest ważne, gdy wykorzystujemy OGG w grach. Do gier zalecane jest stosowanie kompresji pomiędzy ~48 kbps (poziom 0) a ~80 kbps (poziom 1).

Rozszerzenia obsługujące OGG

Dźwięk OGG w grach klikowych obsługują rozszerzenia DMC2 (TGF/MMF). MMF2/TGF2 posiadają wbudowaną obsługę dźwięku Ogg Vorbis.

Tworzenie plików OGG

Obecnie duża liczba edytorów audio posiada moduł eksportu do Ogg Vorbis. Na przykład - darmowy edytor audio Audacity.

Zobacz też

Odnośniki zewnętrzne