Nukonekt/Recenzja

Klikipedia - klikowa encyklopedia
Wersja z dnia 17:20, 13 sie 2008 autorstwa Bubu (dyskusja | edycje) (Niedziałający obrazek podmieniłem na obrazek z artykułu Nukonekt)
(różn.) ‹Starsza wersja | zobacz obecną wersję (różn.) | Nowsza wersja› (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwarki
Slimaczek.jpg
Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z 6. numeru Ślimaczka (zobacz oryginalny artykuł).


Ta recenzja dotyczy wersji 1.1 programu Nukonekt.
Jest już nowsza wersja.

@#$%^%$#! Zaś nie ma internetu ! @#$%^%$#@! Zaraz ich rozniosę! Gdzie tu uczciwość? Taka sytuacja zdarza się dosyć często jak na kraj, który wg rozliczeń PKB jest krajem wysoko rozwiniętym, gdzie ludzie wydają więcej niż zarabiają i gdzie mamy ogromny wzrost gospodarczy. Usługi komunikacyjne mają się nijak w porównaniu z zachodem. Po prostu tragedia! Na szczęście są jeszcze tacy dostawcy, którzy przewidzieli, że ich serwery nie są doskonałe i umożliwili klientom odliczenie od następnego rachunku pewnych sum pieniędzy w zależności od czasu przerwy w dostawie internetu (przynajmniej moja sieć osiedlowa takie coś oferuje). Nukonekt jest aplikacją sprawdzającą stan połączenia z internetem. Łączy się on z podanym serwerem (zdaje się, że Google) i zapisuje w oknie efekt tego połączenia. Próba ponawiana jest co 30 sekund (czas odstępów można wydłużyć).

Wykonanie

Program wykonany jest starannie, prezentuje się estetycznie, wszystko rozłożone jest tak, że z programu korzysta się wygodnie. Można tu włączyć opcję sygnalizowania efektów prób połączeń dźwiękiem, a także schować program do paska, co moim zdaniem jest dużym atutem aplikacji. Gwóźdź programu jest jednak gdzie indziej. Otóż program umożliwia tworzenie pliku log, w którym znajdują się komunikaty o próbach połączenia. Dzięki temu, gdy nastąpi przerwa w połączeniu na dłuższy czas, można raport wydrukować, przedstawić dostawcy internetu i zaapelować o zwrócenie pieniędzy za nierealizowanie usługi.

Przydatność

"Nukonekt" jest bardzo przydatny, schowany do tray’a z wyłączonym dźwiękiem pomyślnego połączenia jest naprawdę bardzo wygodny. Jedynymi niedociągnięciami są: brak ikonki w zasobniku (tylko puste pole) a także brak opcji przewijania okienka z komunikatami programu. Dziwi też długie, bo około dwuminutowe oczekiwanie programu podczas pierwszej nieudanej próby połączenia, skądinąd jednak wiem, że zbyt krótki timeout mógłby spowodować monitowanie braku połączenia przy wolniejszych łączach, nawet gdyby net działał. Moim zdaniem "Nukonekt" jest bardzo przydatnym narzędziem w polskim internecie. Szkoda tylko, że brak mu innych, bardziej wyrafinowanych opcji, jak np. wybór serwera do połączenia, automatyczne chowanie do paska (przydałoby się, gdybym wrzucił program do autorunu). Mimo wszystko jest git, bo w sumie jest to "mini-aplikacja" .

Galeria